Domov » Iné » Najdôležitejšie zistenia zo Správy o svetovom šťastí
šťastný chlap v prírode čierno biela kresba

Najdôležitejšie zistenia zo Správy o svetovom šťastí

Správa o svetovom šťastí (World happiness report) je komplexný prieskum, ktorý hodnotí globálne šťastie vo viac ako 150 krajinách sveta. Vychádza zo širokej škály údajov, pričom najdôležitejším zdrojom je prieskum Gallup World Poll. Táto správa poskytuje jedinečný pohľad na stav globálneho šťastia a faktory, ktoré ho ovplyvňujú. Správu z roku 2023 si môžete prečítať tu https://worldhappiness.report/ed/2023/.

Prvým miestam rebríčku kraľujú už tradične severské krajiny Fínsko, Dánsko a Island. Susedné Rakúsko sa nachádza na 11-tej priečke a druhý sused Česko sa nachádza na 18-tej priečke. Slovensko sa nachádza na 29-tej pozícii (žial, chýbajú dotazníkové dáta z roku 2022 a priemer bol vyrátaný z rokov 2020-2021).

Rebríček krajín zo správy o svetovom šťastí, prvých 43 miest.
Rebríček krajín zo správy o svetovom šťastí, prvých 43 miest – zdroj.

Tu sú niektoré z najvýznamnejších zistení správy

1. Dôležitosť sociálnej podpory

Jedným z najkonzistentnejších zistení v správe o svetovom šťastí je dôležitosť mať niekoho, na koho sa dá spoľahnúť v ťažkých časoch. Krajiny so silnými sieťami sociálnej podpory majú zvyčajne šťastnejších občanov. Toto zistenie zdôrazňuje význam komunity a medziľudských vzťahov v našom úsilí o dosiahnutie šťastia.

Naznačuje, že podpora silných sociálnych väzieb a budovanie podporných komunít môže výrazne zvýšiť naše šťastie. Je to silná pripomienka toho, že sme spoločenské tvory a naše šťastie je hlboko prepojené s našimi vzťahmi.

2. Úloha príjmu

Hoci si za peniaze šťastie nekúpite, určite vám pomôžu. Správa zistila silnú koreláciu medzi národným príjmom a úrovňou šťastia. Je však dôležité poznamenať, že po uspokojení základných potrieb má ďalší príjem na šťastie klesajúci vplyv.

To naznačuje, že hoci je finančné zabezpečenie dôležité, honba za bohatstvom kvôli nemu samotnému nemusí viesť k zvýšeniu šťastia. Skutočne dôležité je skôr to, ako využívame svoje zdroje na obohatenie svojho života a života iných. Viac o financiách nájdete aj v našom článku Ako zbohatnúť: 20 krokov k finančnej slobode.

3. Na zdraví záleží

Fyzické zdravie je ďalším rozhodujúcim faktorom pri určovaní šťastia. Krajiny s dlhšou priemernou dĺžkou života sa v správe o šťastí zvyčajne umiestňujú vyššie. Toto zistenie zdôrazňuje význam zdravotnej starostlivosti a výberu životného štýlu pre našu pohodu.

Pripomína nám, že starostlivosť o naše fyzické zdravie nie je len prevenciou chorôb, ale aj zvyšovaním nášho šťastia. Pravidelné cvičenie, vyvážená strava a dostatok spánku sú základnými zložkami fyzického zdravia aj šťastia. O mužskom zdraví píšeme aj tu: Mužské zdravie: 15 najlepších tipov, ako sa starať o svoje telo.

4. Sloboda a korupcia

Správa tiež zistila, že občania krajín s vysokou mierou slobody pri rozhodovaní o živote a nízkou mierou korupcie sa považujú za šťastnejších. To naznačuje, že spoločenské a vládne faktory zohrávajú významnú úlohu v individuálnom šťastí. Zdôrazňuje význam dobrej správy vecí verejných, transparentnosti a právneho štátu pri podpore šťastia. Vyzdvihuje tiež hodnotu osobnej slobody a autonómie v našom úsilí o dosiahnutie šťastia.

5. Duševné zdravie

Je zaujímavé, že duševné zdravie sa ukázalo ako najväčší determinant individuálneho šťastia, významnejší ako príjem, zamestnanie alebo fyzické zdravie. Krajiny, ktoré uprednostňujú duševné zdravie, majú zvyčajne šťastnejších občanov.

Toto zistenie zdôrazňuje význam duševného zdravia pre našu celkovú pohodu a šťastie. Pripomína nám, že starostlivosť o naše duševné zdravie je rovnako dôležité ako starostlivosť o naše fyzické zdravie. Zdôrazňuje tiež potrebu dostupných a účinných služieb v oblasti duševného zdravia. Viac o duševnom zdraví píšeme napríklad aj v článku https://spravnychlap.sk/ako-sa-mat-rad-15-krokov-k-stastnejsiemu-zivotu/.

Záver

Na záver možno konštatovať, že Správa o svetovom šťastí poskytuje cenné poznatky o komplexnej povahe šťastia. Pripomína nám, že hoci príjem a zdravie sú dôležité, faktory ako sociálna podpora, sloboda, korupcia a duševné zdravie zohrávajú kľúčovú úlohu pri našom úsilí o dosiahnutie šťastia. Tieto zistenia môžu byť pre nás pri napredovaní vodítkom pre politiky a intervencie zamerané na zlepšenie spoločenského blahobytu a individuálneho šťastia.

Upozorňujeme, že hoci tieto štúdie poskytujú cenné poznatky o ľudskom šťastí, šťastie je zložitý a subjektívny jav, ktorý sa môže u jednotlivých ľudí výrazne líšiť. Pre podrobnejšie informácie odporúčam prečítať si štúdie priamo z uvedených zdrojov. O najdlhšie trvajúcej štúdii venujúcej sa ľudskému šťastiu sa môžete dočítať v našom článku Harvardská štúdia vývoja dospelých: Odhalenie tajomstiev šťastného a zdravého života.


Publikované

v

napísal

Jedna odpoveď na na “Najdôležitejšie zistenia zo Správy o svetovom šťastí”

  1. Jana Avatar
    Jana

    S článkom sa dá iba súhlasiť, zdravie a hlavne duševné, je najdôležitejšie.
    S pohodou v duši ide všetko lepšie.

Pridaj komentár