Domov » Šport » Klíky: Kompletný návod pre začiatočníkov aj pokročilých
chlap cvičí klíky čierno biela kresba

Klíky: Kompletný návod pre začiatočníkov aj pokročilých

Klíky (kľuky) sú klasickým a účinným cvikom, ktorý je už desaťročia základom fitnes postupov. Ide o jednoduché, ale účinné cvičenie s telesnou hmotnosťou, ktoré sa zameriava na viaceré svalové skupiny a poskytuje množstvo výhod pre jednotlivcov všetkých úrovní fyzickej zdatnosti. V tomto článku sa budeme venovať rôznym aspektom klikov vrátane ich výhod, variácií, správnej formy a spôsobu, ako ich zaradiť do svojej fitnes rutiny.

Naše knižné tipy:

 1. Michael Boyle – Nový funkčný tréning pre športovcov
 2. Boris Valihora Prekop – Ako nabrať svaly
 3. Kiro Markopulos – FITNESS – více než jen dřina

Výhody klíkov

 1. Budovanie sily: Tlaky sa zameriavajú predovšetkým na hrudník, ramená, tricepsy a svaly jadra. Pravidelné zaraďovanie klikov do tréningovej rutiny pomáha budovať silu hornej časti tela, čím sa zvyšuje vaša celková fyzická kondícia.
 2. Pohodlie: Jednou z najväčších výhod klikov je ich pohodlnosť. Nevyžadujú si žiadne špeciálne vybavenie a môžete ich vykonávať prakticky kdekoľvek. To z nich robí vynikajúcu voľbu pre jednotlivcov s nabitým rozvrhom alebo pre tých, ktorí uprednostňujú domáce cvičenie.
 3. Zapojenie jadra: Kliky zapájajú svaly jadra, čím podporujú stabilitu a rovnováhu. To pomáha nielen pri tvarovaní brušných svalov, ale prispieva aj k zlepšeniu držania tela a zníženiu rizika bolesti dolnej časti chrbta.
 4. Zdravie kĺbov: Tlaky podporujú zdravie kĺbov tým, že zapájajú zápästia, lakte a ramená. To pomáha posilňovať podporné svaly okolo týchto kĺbov, čím sa znižuje riziko zranení a zlepšuje celková stabilita kĺbov.
klasický klík
obrázok – Push-ups-3-1.png

Variácie klíkov

 1. Štandardné klíky: Začnite v pozícii dosky s rukami na šírku ramien. Spustite telo pokrčením lakťov a potom sa vytlačte späť do východiskovej polohy.
 2. Klíky so širokým úchopom: Vykonajte štandardný push-up s rukami umiestnenými širšie ako na šírku ramien. Táto variácia kladie dôraz na prsné svaly.
 3. Klíky s úzkym úchopom: Umiestnite ruky bližšie k sebe, priamo pod hrudník. Táto variácia sa intenzívnejšie zameriava na tricepsy.
 4. Diamonds: Vytvorte kosoštvorec s rukami pod hrudníkom. Táto variácia kladie väčší dôraz na tricepsy a vnútorné svaly hrudníka.
 5. Klíky s nohami na podložke: Pri vykonávaní klikov s rukami vyššie alebo nižšie ako nohy sa mení uhol a intenzita cviku, pričom sa zameriavajú na rôzne svalové skupiny.

Správne prevedenie klíkov

 1. Vyrovnanie tela: Udržujte rovnú líniu od hlavy po päty a počas celého pohybu zapájajte svaly jadra.
 2. Poloha lakťov: Pri spúšťaní a zdvíhaní sa držte lakte blízko tela. Vyhnite sa vybočeniu lakťov, ktoré môže namáhať ramenné kĺby.
 3. Plný rozsah pohybu: Spúšťajte telo, kým sa hrudník takmer nedotkne zeme, a potom sa pre maximálny úžitok vráťte späť do plného natiahnutia ramien.
klíky s úzkym úchopom
obrázok – Close-triceps-pushup-2.png

Začlenenie klíkov do vášho tréningu

 1. Frekvencia: Snažte sa o aspoň tri tréningy klikov týždenne, pričom medzi jednotlivými tréningami sa vaše svaly zregenerujú.
 2. Progresívne zaťažovanie: Postupným zvyšovaním počtu opakovaní alebo skúšaním pokročilejších variácií sa zvyšuje aj vaša sila.
 3. Rozcvička: Pred začatím cvičenia klikov vykonajte dynamickú rozcvičku, aby ste pripravili svaly a kĺby na cvičenie.

Záver

Klíky sú všestranné a účinné cvičenie, ktoré možno prispôsobiť jednotlivcom všetkých úrovní fyzickej zdatnosti. Či už ste začiatočník, ktorý si chce vybudovať základnú silu, alebo pokročilý fitnes nadšenec, ktorý hľadá náročný tréning, klíky ponúkajú celý rad variácií, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Začlenením správnej formy, rôznych variácií a dôslednosti do svojej rutiny môžu kliky výrazne prispieť k vašej celkovej kondícii a pohode. Určite odporúčame aj náš článok Ultimátny sprievodca cvičením s vlastnou váhou pre mužov.


Publikované

v

napísal

Pridaj komentár