Katja Pantzar sa v tejto útlej knihe zaoberá fínskym konceptom „sisu“ a tým, ako ho možno aplikovať v modernom živote na zvýšenie odvahy, zdravia a šťastia. Tu je niekoľko kľúčových bodov z knihy.
Čo je to „sisu“
Kedže toto roztomilé slovíčko nás sprevádza počas celého čítania a kniha samotná je v podstate o tom, ako získať a mať sisu. Poďme sa spolu pozrieť, čo to vlastne „sisu“ znamená.
Sisu sa číta „sísu“ a je to fínsky koncept, ktorý vznikol na začiatku 16. storočia. Návod na to, ako sa nevzdávať, nech čelíme akokoľvek veľkej výzve, môže si ho osvojiť každý.
V roku 1940 po fínskom víťaztve nad Sovietskym zväzom opísal časopis Time toto jedinečné fínske slovo takto:
„Fíni majú niečo, čomu hovoria sisu. Ide o kombináciu siláctva a odvahy, dravosti a neústupnosti, schopnosti pokračovať v boji, aj keby to väčšina ľudí už dávno vzdala, bojovať s odhodlaním vyhrať. Fíni predkladajú výraz sisu ako Fínsky Duch, no ide o omnoho výbojnešie slovo.“
Autorka samotná popisuje sisu ako starodávny fínsky koncept, ktorý súvisí so psychickou odolonosťou, so silou ducha a neústupčivosťou. Je to schopnosť zvládať výrazný stres, konať, aj keď sa veci zdajú neriešiteľné.
Keď ľudia hovoria o sisu a snažia sa ho opísať, ukazujú si pritom na brucho, akoby bolo doslova tam, nie v ich srdci alebo mysli. Kľúč sa skrýva v slove „sisus“, ktoré vo fínčine znamená doslova vnútro alebo vo vnútri veci či bytosti. Sisu je teda viac než než len psychologický stav mysle alebo postoj, pretože sa viaže aj na naše telo, naše fyzické bytie.
Knihu si môžete kúpiť tu: Katja Pantzar – Fínske šťastie alebo kliknite na banner nižšie.
Prečo by sme mali učiť od fínov?
V správach o svetovom šťastí sa Fínsko pravidelne umiestňuje na predných priečkach, spolu aj s ďalšími severskými krajinami ako Švédsko, Dánsko, Nórsko a Island. V roku 2024 obsadilo Fínsko prvú priečku tohto rebríčka. Trochu skôr v roku 2016 bolo Fínsko vyhlásené za najprogresívnejšiu krajinu na svete. Tieto štúdie hodnotia index kvality života a neberú do úvahy HDP, hodnotia skôr naplnenie elementárnych ľudských potrieb, základov blahobytu a príležitostí. Ako to tí Fíni robia, že sú takí šťastní ? Odpoveďou môže byť, ako už určite tušíte: sisu.
Ako nájsť svoje „sisu“
Chceli by ste byť viac odolnejší, nezlomnejší, otužilejší, silnejší a zároveň šťastnejší ? Čiže chcete vedieť ako získať sisu ?
1. Otužovanie
Autorka v knihe opisuje tradíciu zimného plávania v studenej vode, ktoré dokáže prinášať úľavu od stresu, zlepšuje celkovú toleranciu chladu, uľavuje od bolesti a zlepšuje imunitu. Taktiež sa pri ňom vyplavuje množstvo hormónov šťastia – endorfíny, dopamín či oxitocín.
2. Sauna
Fínsko je krajinou saunovania, v krajine kde žije 5,5 milióna obyvateľov, je 3,3 milióna sáun. Poďla váženej Fínskej saunovej spoločnosti patria medzi pozitívne účinky sauny:
- Upokojenie a uvoľnenie unavených svalov.
- Uvoľnenie napätia, zníženie psychickej únavy
- zlepšenie krvného obehu
- zníženie krvného tlaku
- lepší a pokojnejší spánok
- zvýšenie odolnosti voči chorobám
- udržiavanie čistej a zdravej pokožky
Nezabudnite sa pred a po saunovaní osprchovať a pamätajte na dostatočnú hydratáciu.
3. Prírodná terapia
Pobyt v prírode znižuje stres a úzkosť, zmierňuje miernu depresiu. Aj päťnásťminútová prechádzka pokojnou zelenou plochou alebo lesom má blahodárny účinok na vaše telo aj myseľ. Ak nemáte nablízku žiadny les, môžete sa prejsť v mestkom parku. Snažte sa tráviť čo najviac času v prírode na čerstvom vzduchu, vaše telo sa v prírode zotaví a načerpáte novú energiu.
4. Severská strava
Severské národy vyznávajú jednoduchý a rozumný prístup k dobrému zdraviu a chudnutiu. Fíni sa riadia modelom zdravého taniera, kde polovica jedla pozostáva zo zeleniny, jedna štvrtina zo zemiakov, ryže, cestovín alebo obilnín a ďalšia štvrtina z bielkovín, ako sú ryby, hydina, mäso, strukoviny alebo orechy a semená. Tento model skúste aplikovať aj pri vašich nákupoch, pozrite sa na svoj košík, či obsahuje potraviny v pomere zdravého taniera.
Ďalšou jednoduchou radou je predstaviť si dúhu a overiť si, či obsahuje váš výber zeleniny a ovocia všetky farby dúhy. Snažte sa jesť ovocie a lesné plody namiesto koláčov a čokolády, ako nápoj na uhasenie smädu si zvoľte vodu.
5. Sisu pre deti
Podľa experta na vzdelávanie Pasiho Sahlberga je pre deti veľmi dôležitá neštrukturovaná hra vonku v každom počasí. Podporujte u detí kontakt s prírodou. Je to skvelé miesto na učenie o ochrane životného prostredia, zvieratách, hmyze, rastlinách, stromoch a kvetoch. Nechajte deti liezť, skákať a behať vonku.
Namiesto nakupovania hotových hračiek a hier nechajte deti postaviť si niečo z použitých škatúl alebo z iných predmetov určených na recykláciu alebo vyhodenie. Učte deti nikdy sa nevzdávať, aj keď sa veci nepodaria na prvý krát. Jedno z najväčších radostí v živote je prekonávať prekážky.
Ak by ste chceli vedieť viac o tom, ako vychovávajú svoje deti dáni, odporúčame náš článok Najdôležitejšie poznatky z knihy „Prečo sú dánske deti šťastné“ ?.
6. Šliapanie za šťastím a zdravím
Prečo je bicyklovanie zlepší náš svet a tiež vaše sisu ? Bicykel sa skvele hodí pre budúci svet, ktorý charakterizujú klimatické zmeny, ropný vrchol, epidémie obezity a najmä rastúci populačný tlak v mestách. Je to jednoduchý dopravný prostriedok, ktorý sa ľahko vyrába a opravuje a neznečisťuje životné prostredie.
Okrem toho bicykel poskytuje potrebný pohyb obyvateľstvu, ktoré sa príliš málo hýbe a príliš veľa je. Jazda na bicykli môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku, obezity, vysokej hladiny cholesterolu a cukrovky. Čiže celkovo menej áut, menej emisií, menej minutých zdrojov, čistejší vzduch a navyše sa vám zlepší kondička.
Knihu si môžete kúpiť tu: Katja Pantzar – Fínske šťastie alebo kliknite na banner nižšie.
7. Pohyb ako liek
Využite každú možnú príležitosť, aj keď máte len chvíľu, na „náhodné cvičenie“. Kedykoľvek počas dňa, akonáhle to situácia dovolí, doprajte si pohyb a cvičenie. Napríklad domáce práce vykonávajte v rýchlom tempe, vždy zvoľte schody namiesto výťahu, drepujte počas prestávky v práci, dajte si hrazdu do dverí a urobte pár zhybov, keď prejdete dverami. Možností je neúrekom, nájdite si čo funguje pre vás. O benefitoch cvičenia a pohybu asi nemusíme rozprávať.
8. Severský minimalizmus
Premýšľajte o svoje spotrebe a o veciach, ktoré používate. Prinášajú vám úžitok, alebo vám len zavadzajú v skrini ? Je možné kupovať veci z druhej ruky, alebo predať alebo darovať svoje nepotrebné veci ? Kvalitné veci vydržia oveľa dlhšie, skúste uprednostniť kvalitu pred nižšou cenou. Využite sisu a vynaložte úsilie na to, aby ste si vybudovali funkčnejší štýl všade, kde je to možné. Menej vecí paradoxne znamená jednoduchší život, nie naopak.
Záver
Nájdite si svoje sisu. Stačí každý deň robiť malé krôčky, ktorými si postupne vybudujete svoje nové odolné a húževnaté ja. Sisu si vyžaduje pozitívny tréning vôle, je to sval, ktorý musíte posilňovať. Sisu vám prinesie pocit pohody a rovnováhy, zdravšie telo a vyššiu pripravenosť na všetky výzvy, ktoré vás v živote postretnú. Ak sa chcete dozvedieť viac, určite vám odporúčame prečítať si túto skvelú knihu o fínskom šťastí.
Knihu od Katja Pantzar „Fínske šťastie“, ktorá sa zaoberá fínskym pojmom sisu so môžete kúpiť tu: Katja Pantzar – Fínske šťastie.
Pridaj komentár