Domov » Cestovanie » Čo robiť v Trnave
#Trnava

Čo robiť v Trnave

Trnavu u nás nazývame aj „Malý Rím“ a toto pomenovanie si právom zaslúži. Už v roku 1238 získala ako prvé mesto na území dnešného Slovenska výsady slobodného kráľovského mesta a jej staré mesto doslova dýcha históriou. Na každom rohu nájdete kostol a o dobré jedlo tiež nie je núdza. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo robiť v Trnave.

Staré mesto

Na návštevu všetkých pamiatok v starom meste Trnavy vám určite nebude stačiť jeden deň. Ja som skúsil navštíviť čo najviac počas peknej (a poriadne horúcej) víkendovej soboty a v tomto článku sa posnažím zhrnúť moje odporúčania. Staré mesto je plné historických budov, kostolov, námestí, parčíkov, reštaurácií a kaviarní, skrátka je čo robiť a objavovať.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Postavil ju uhorský palatín Mikuláš Esterházi, ktorý sľúbil trnavskému arcibiskupovi postaviť sedem kostolov a svoj slub dodržal. Podľa legendy nespravodlivo odsúdil sedem svojich koscov na smrť obesením za to, že zbili krutého drába a najstarší kosec ho pred popravou preklial. Esterházi potom stratil syna, dcéru i manželku a hľadal spôsob, ako si to tam hore vyžehliť.

Bazilika sv. Mikuláša

Honosná Bazilika sv. Mikuláša z 15. storočia sa stala nástupcom pôvodného románskeho Kostola sv. Juraja z 11. storočia. Opticky stojí na najvyššom bode mesta, na mieste najstaršieho predmestského osídlenia a križovatke dôležitých obchodných ciest. Aktuálne prebiehajú na bazilike rekonštrukčné práce, ale inak je úplne funkčná a dovnútra sa dostanete.

Synagógy

Trnava má ako jedno z mála miest na Slovensku zachované dve synagógy, obe pochádzajúce zo záveru 19. storočia. V menšej z nich sa nachádza štýlová kaviareň Synagóga Café, ktorá žial bola v čase môjho príchodu úplne plná a nenašiel som žiadne miesto. Obzrel som si aspoň interiér a zamieril som k druhej trnavskej synagóge. Tá bola pre verejnosť úplne uzavrená a nenašiel som žiadne informácie o otváracích alebo návštevných hodinách.

Mestská veža

Hlavnou dominantou mesta Trnava je Mestská veža v ktorej sídli Turistické informačné centrum Regiónu Trnava. Vo veži sa nachádza múzeum a ak zdoláte 143 schodov, môžete sa tešiť na prekrásne výhľady. Za vstupné som zaplatil 4€ a strávil som tu vyše hodiny, popozeral som si viaceré expozície z histórie Trnavy a vďaka otvorenému balkónu som sa mohol lepšie zorientovať v meste. Vnútri veže ma zaujal hodinový stroj z roku 1729, ktorý ma občas prekvapil svojim hlukom presúvajúcich sa zavaží. V informačnom centre nájdete mapu Trnavy zadarmo a tiež bulletin o Mestskej veži.

Hradby

Trnavské hradby patria k najstarším hradobným systémom na Slovensku. Po ich výstavbe sa Trnava stala jedným z najväčších miest v Európe (výstavba hradieb bola skončená v priebehu 14. storočia). Z približnej 3km dĺžky sú dnes zachované cca 2km. Do mesta sa vchádzalo cez štyri vežové mestské brány a hradby boli obkolesené vodnou priekopu.

Západoslovenské múzeum v Trnave

Západoslovenské múzeum v Trnave je jedno z najväčších múzeí na Slovensku. Múzeum je umiestnené v objekte klariského kláštora z 13. storočia. Mal som trochu problém nájsť správnu adresu, lebo google maps mi ukazoval nejakú inú budovu ako lokáciu. Správnu adresu, otváracie hodiny a vlastne všetky potrebné informácie nájdete na oficiálnej stránke múzea. Za vstup som platil 5€ a toto múzeum som si nesmierne užil. V múzeu sa v tom čase nachádzalo 13 rôznych expozícií od histórie, cez šport až po prírodu.

Jedlo

Trnava je známa svojou gastronómiou a najviac odporúčaní na romantickú večeru pre dvoch sme dostali na reštauráciu Akadémia. Keď som pozeral google maps a v nich najlepšie reštaurácie v Trnave, našiel som viacero adeptov na vyskúšanie s veľmi dobrým hodnotením.

Akadémia

Prišli sme sem v piatok okolo ôsmej večer a v Akadémii to už žilo. Sedenie pod svetielkami a stromami uprostred nádvoria bolo skvelé, nevadili nám ani prípravné práce (stavanie pódia atď.) na sobotňajší festival Rumu. Čo nám ale vadilo, bola totálna ignorácia od obsluhy, ktorá tam buď vôbec nebola, alebo si čistila stoly, zatiaľ čo sme čakali hladní a smädní. A v tomto znamení sa niesol celý večer. Chápem že napr. v stredomorí je populárna kultúra pomalého stravovania, ale sme na Slovensku a toto bolo až príliš pomalé.

Objednali sme si burger a rebierka, odskúšali sme IPU aj nealko radler a čo sa jedla aj pitia týka, nemáme čo vytknúť. Všetko nám veľmi chutilo (cenová hladina trochu vyššia ako priemer). Ak máte radi dobré jedlo a nevadí vám dlhé čakanie, skúste Akadémiu.

Zľavy na reštaurácie v Bratislave

Aura

Hneď vedľa sa nachádza gastornomická krčma Aura, sem sme prišli na neskorší sobotný obed a čo sa obsluhy týka, bolo to presne naopak ako predošlý večer. Čašník bol pri nás okamžite, tak isto jedlo a pitie sme mali prakticky okamžite. Samozrejme obsadenosť bola úplne iná, ale aj tak celkový dojem bol o dosť lepší. Dali sme si pizzu a grilovaný encián s batátovými hranolkami, pizza bola fajn, no encián by si zaslúžil nejakú lepšiu zeleninový prílohu namiesto pomaranča. Ale inak nie je čo vytknúť, Auru odporúčame.

Cremì gelato&caffè

Rímska zmrzlina, ktorá proste nemá chybu. Skúsili sme ovocné aj smotanové príchute, sorbety aj kávu, všetko chutilo skvele a určite sa ešte vrátime.

Čo ešte robiť v Trnave?

V článku nespomínam futbalový štadión, lebo počas našej návštevy sa tam žiadny futbal nehral. Ale navštevoval som ho kedysi veľmi často, kedže sa tam hrávali (a občas ešte aj hrajú) reprezentačné zápasy. Okrem toho stoja za zmienku početné kostoly, námestíčka, množstvo historických budov, Bernolákov sad a Ružový park a mnoho iného.

Ak máte nejaké ďalšie tipy, čo robiť v Trnave, určite nám dajte vedieť. Pre ďalšie články odporúčame celú našu kategóriu Cestovanie.


Publikované

v

napísal

Pridaj komentár