Domov » Cestovanie » Prežite víkend v Múzeu slovenskej dediny v Martine!
modrý domček s predzáhradkou muzeum slovenskej dediny

Prežite víkend v Múzeu slovenskej dediny v Martine!

Májový víkend bol ako stvorený na príjemnú prechádzku. Len pár minút od Martina sa nachádza unikátne múzeum, alebo lepšie povedané skanzen, plný historických budov, ktoré vám priblížia život našich predkov. V tomto článku vám popíšeme všetko, čo potrebujete vedieť o Múzeu slovenskej dediny v Martine.

O Múzeu slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Slovenské národné múzeum v Martine ho buduje od druhej polovice 60. rokov 20. storočia ako celoslovenskú expozíciu tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života na Slovensku v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V jeho expozičnom areáli je na ploche 15,5 ha nateraz sústredených takmer 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce – Podjavorníky a Liptov. Sú obrazom rozmanitosti foriem tradičnej stavebnej kultúry a hospodársko-sociálneho rozvrstvenia obyvateľov severozápadnej časti Slovenska.

Parkovanie

Parkovisko sa nachádza cca 5 minút chôdze od vstupu do múzea a toto parkovisko je nestrážené a bezplatné.

Otváracie hodiny

1. 5. – 30. 6:
denne okrem pondelka od 9:00 do 18:00

1. 7 – 31. 8:
denne od 9:00 do 18:00

1. 9. – 31. 10.:
denne okrem pondelka od 9:00 do 17:00

1. 11. – 30. 4.:
denne okrem pondelka a soboty od 10:00 do 14:30

Posledný vstup do areálu je 30 minút pred koncom otváracích hodín.

Vstupné

My sme platili 6 eur na jedného dospelého, no ceny môžu byť vyššie, ak sa koná v múzeu nejaký program. K dispozícii sú viaceré možnosti rodinných vstupeniek a kombinovaných lístkov, všetky dostupné formy vstupného nájdete tu: https://www.skanzenmartin.sk/home-1. Vstup počas prvej stredy v mesiaci je pre všetkých zadarmo.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Podujatia

V múzeu sa počas roka deje viacero podujatí, nižšie prikladám Kalendárium na rok 2024. Podrobnosti o aktuálnom programe a všetky potrebné informácie nájdete na stránke https://www.skanzenmartin.sk/.

kalendárium 2024
Kalendárium 2024 – zdroj.

Expozície

Areál múzea je rozdelený na štyri oblasti podľa lokality budov, ktorá sa tu nachádzajú (Turiec, Orava, Liptov, Kysuce – Podjavorníky). Niektoré budovy sú sprístupnené a môžete si ich obzrieť aj bez sprievodcu (žltá farba), niektoré len so sprievodcom (biela farba), prehliadky so sprievodcom začínali vždy o celej hodine pre kostolom, ale všetko vám vysvetlia už pri vstupe. My sme sa tentokrát rozhodli pozrieť si areál bez sprievodcu, nabudúce vyskúšame aj komentovanú prehliadku. Tak isto sa dala zakúpiť mapka/bulletin za 50centov, nižšie vám prikladám odfotenú mapku areálu aj s vysvetlivkami. Informácie o expozíciách nájdete aj tu: https://www.skanzenmartin.sk/expozicie.

mapa Múzea slovenskej dediny

Elementárna škola z Petrovíc

Objekt je kópiou rímskokatolíckej školy z tejto oblasti Slovenska. Pôvodná stavba z r. 1870 slúžila svojmu účelu až do r. 1939. Vzhľadom na počet školopovinných detí v obci sa v škole vyučovalo na smeny – mladšie deti chodili do školy dopoludnia, staršie popoludní.

Usadlosti

Niektoré z usadlostí boli otvorené a mohli sme si teda pozrieť, ako žili naši predkovia. Väčšina objektov mala informačné tabuľky, kde sme si mohli prečítať základné informácie o histórii a budovy a podobne. Konkrétne detaily o jednotlivých budovách si môžete pozrieť na stránkach skanzenu venovaných jednotlivým regiónom.

Dielne, Bačov, Obchod, Vozáreň

V múzeu nájdete viacero rôznych budov, ktoré mali technické využitie, napríklad olejáreň (lisovanie rastlinných olejov typické pre región Oravy), kováčska vyhňa zo Suchej Hory a klobučnícka či súkennícka dielňa z Veľkého Čepčína, bačov z Papradna, Vozáreň z Moškovca.

Kostol z Rudna

Rímskokatolícky kostol z Rudna, zasvätený sv. Štefanovi Kráľovi, je jediný zachovaný drevený kostol v Turci. Na mieste staršieho gotického kostola z roku 1422 bol postavený súčasný kostol v roku, ktorý obsahuje latinský nápis Laudetur Jesus Christus 1790 v nadpraží vonkajších dvier. Za kostolom sa nachádza expozícia obecného turčianskeho cintorína.

Krčma

Zrubový hostinec z roku 1811 stále slúži všetkým smädným a hladným pocestným. My sme žiaľ nemali čas sa v krčme zastaviť, ale určite to napravíme. Pre viac informácií o menu a možnostiach osláv môžete pozrieť sem: https://krcmaskanzen.sk/.

Zľavy na pobyty na Slovensku

Kritika

Smutný pohľad bol na zanedbané zrútené domy, ktoré nahlodal čas (a pravdepodobne aj dážď). Dúfal som, že keď už sa stavby dostanú do múzea, tak o ne bude adekvátne postarané. Pevne verím, že sa tak v najbližšom čase stane. Súdiac podľa deravých šindlov na strechách, čaká podobný osud aj ďalšie domčeky. Tak isto sa nám nepáčila nepokosená tráva okolo expozícií, ktorá bola miestami až do výšky kolien.

Galéria

Ďalší výber fotiek, čo sa inam nehodilo.

Záver

Múzeum slovenskej dediny sa nám veľmi páčilo a určite sa tam radi vrátime. Ak máte záujem o ďalšie tipy kam vyraziť, odporúčame našu kategóriu Cestovanie.


Publikované

v

napísal

Pridaj komentár